برگشت به شبکه آزمایشگاههای تحقیقاتی دانشگاه علم و صنعت ایران
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره آزمایشگاه::
معرفی سرپرست آزمایشگاه::
معرفی افراد::
پاره ای از کارهای صنعتی انجام شده توسط آزمایشگاه::
تجهیزات آزمایشگاهی::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: سیستم اندازه گیری غلضت ::

برای اندازه‌گیری غلظت ذرات از یک دسته اشعه نور موازی استفاده میشود. این دسته اشعه توسط دستگاه لیزر هلیوم ـ نئون تولید می‌شود. این دسته اشعه با قطر حدود 8 میلی‌متر جریان ذرات ریز جامد را به صورت قطری قطع می‌کند. دستگاه لیزر در قسمت بالای لوله تعبیه شده است. در مورد محل استقرار سیستم اندازه‌گیری غلظت باید توجه داشت که در مکانی باشد که از کوچکترین لرزشها دور باشد. بدیهی است این محل نباید هیچگونه تماسی با میز  آزمایش داشته باشد.

پرتو لیزر با ابر ذرات خارج شده از لوله برخورد نموده و قسمتی از این اشعه به اطراف پراکنده می‌شود. مابقی اشعه از سمت دیگر ابر ذرات خارج شده و وارد آشکار ساز (دیتکتور) می‌شود. آشکارساز برحسب شدت نور دریافتی، ولتاژی از خود ارسال می‌کند که اعداد ولتاژ خوانده شده را می‌توان برای مقادیر مختلف غلظت کالیبره نمود. لیزر انتخابی آزمایشگاه تحقیقاتی احتراق از دسته لیزرهای گازی و از نوع هلیم ـ نئون مدل IR2000 ساخت مرکز تحقیقاتی لیزر وابسته به سازمان انرژی اتمی بوده که فرکانس آن 50 هرتز با منبع تغذیه 220 ولت و طول موج نور خروجی آن 6328 آنگستروم می‌باشد. به منظور بالا بردن دقت اندازه‌گیری محاسبات یک مجموعه لنز که شامل سه لنز بوده در سیستم تعبیه می‌گردد. لنزها باعث می‌شوند که پرتو لیزر تا 5/4 سانتی‌متر وسعت یافته و مجموعه ابر ذرات خروجی از لوله پیرکس را کاملاً پوشش دهد. پس از عبور اشعه از ابر ذرات، به منظور جمع‌آوری اشعه از یک لنز همگرا استفاده می‌شود. برای وسیع کردن قطر اشعه نیازمند به 2 لنز بوده که لنز اولی دسته پرتو موازی خروجی از لیزر را واگرا نموده و لنز دوم سبب موازی کردن مجدد پرتوها می‌شود.

AWT IMAGE

آشکارساز، سیگنال‌های نوری دریافتی را به صورت سیگنالهای الکتریکی که متناسب با شدت نور تابیده شده بوده تبدیل نموده و آنها را جهت پردازش به سیستم اخذ و پردازش اطلاعات ارسال می‌نماید.

دفعات مشاهده: 2315 بار   |   دفعات چاپ: 406 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 1 بار   |   0 نظر
::
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 4555